• cumhuriyetin zorbalıkla kurulması

  18.
  Devrimler halk için halka rağmen yapılır. Ayrıca halk yoktu tebaa vardı. Osmanlı tebaası. 19 ve 20. Yy başları da Osmanlı kalabalığını teşkil eden milletlerden her biri kendi benliğine dönüyordu. Onlarda bir dönemin Osmanlı tebaasıydı ve fırsatını bulur bulmaz kurtuldular Osmanlı’dan. Demek ki Osmanlı öyle yazılıp çizildiği gibi herkes tarafından sevilen bir devlet değilmiş. Rusya’da yaşanan ekim devrimi gibi değişim ve dönüşüm kaçınılmazdı. 6 asırlık köhneleşmiş bir zihniyette nesiller boyu doğup büyüyüp yetişip ölmüş insanların, bu düzenin devletin değişmesini istememesi ise normal karşılanabilir. Çünkü insan bilmediğine karşı kuşkulu ve mesafelidir. iyi kötü bir düzenimiz var der geçer. Bu yüzden devrimler büyük akıllardan ve cesurlardan çıkar.

  Cumhuriyet, Artık bitip tükenmiş olan bir savaş coğrafyasına makus talihini kırmış insanlarca kurulmuştur. Ruslar Yeşilköy’e çıkarma yapmak üzereyken ingiltere’ye yalvarıp ‘aman bizi kurtarın’ diyenlerin peşinden gidenlerin cumhuriyet ideasını anlamalarını beklemiyorum. Balkan savaşları, 1.dünya savaşı, iç karışıklıklar, doğuda Ermeni sorunu hepsi imparatorluğunun tabutuna çakılan son çivi olmuştu. Doğal olarak yeni bir rejim ve devlet gerekmekteydi. Genç cumhuriyet bunun için kuruldu var edildi. Girizgahta söylediğim gibi devrim halk için halka rağmen yapılır. ilaveten kurulan yeni bir devlettir ve tarihte görülmemiştir ki Türk devletsiz kalsın. Var olsun cumhuriyet!
  7 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • görücü usulü buluşulan kıza ne söylenir

  21.
  Müge anlı’yı izliyor musun ? Ne olaylar var orada ya.
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • sözlüğün kraliçesi

  19.
  Eyvaaah yandık. Lityum gelip paragraf paragraf duyar kasıp sonra da erkekleri lanetleyecek başlıkta.
  3 -2 ... bolivya devlet radyosu
 • sibel ünli

  21.
  Aynı ülkede aynı güne uyanıyorum. Bir tane eskort diyor ki THY ibiza’ya direkt uçuş sağlasın mağdur oluyoruz. Bir tane gencecik kız da Son sözünde diyor ki yemek kartımda 1 lira kaldı. Aynı ülke aynı gün.
  14 ... bolivya devlet radyosu
 • beren saat in güzel olmaması

  13.
  Kişiliği oturmamış 19 yaş grubu ergenlerin tapındığı ve güzel sayabileceği biri olabilir ancak. Devri çoktan geçti ayrıca, hee ben illa güzel kadın görmek istiyorum diyen varsa;
  (bkz: margot Robbie)
  5 ... bolivya devlet radyosu
 • beren saat in güzel olmaması

  8.
  https://www.uludagsozluk.com/e/42657813/

  Ağa siz cinsel talebin güzellik eşiği olmadığını ne zaman anlayacaksınız ? Chat uygulamasında ‘pasif gay’ yaz profiline sana bile 50 kişi yazar Akşama kadar hemde soluksuz yani. Şimdi sen güzel mi oluyorsun ?
  3 ... bolivya devlet radyosu
 • mary mary lou

  25.
  (bkz: genç meriçler rahatsız)

  mary mary lou
  11 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • mary mary lou

  23.
  Çeşitli bahanelerle sürekli sözlüğe bacaklarını atıp prim ve etkileşim kasıyor. O da bulmuş işin kolay yolunu. Gelsin etkileşim gelsin Abaza egosu.
  19 -8 ... bolivya devlet radyosu
 • türk telekom

  947.
  5 haftadır sil süpürden dakika veren kolpacı firma. Eskiden bedava internet verdiği için katlanıyordum Çekmemesine ama artık onu da vermiyor. Hem çekmiyor hem internet vermiyor geçmeyi düşünenlere aman ha! Diyorum.
  4 ... bolivya devlet radyosu
 • atiye

  52.
  izlemedim ama tahminen Mehmet günsur’un yine Mıy mıy entel beta erkeği oynadığı dizidir. Bu adamın işi gücü bu roller. Beren saat’in kariyeri yokuş aşağı gidiyor zaten hep düşüşte Kösem sultan dahi tutmadı. Bu dizi hem netflix markası hem de yoğun reklamı ile en azından ilk sezonu tutacaktır diye düşünüyorum ama herkes, herkes izliyor Diye izliyor gibime geliyor.
  6 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • nesgayfe

  84.
  Kaş alması neden eleştiriliyor? Kadınlar ayrımcılığı en başta kendilerinin yaptığının farkına ne zaman varacaklar acaba. Yemek yapmak, temizlik vb nasıl kadına ait değilse kaş almak da kadının tapulu olayı değil. Bir erkek kaşını alabilir ve bunun üzerinden psikolojik şiddete maruz bırakılması şiddettir.
  7 -5 ... bolivya devlet radyosu
 • uludağ sözlük kraliçesini seçiyor anketi

  18.
  Nerede evde kalmış kız varsa doldurmuşlar neyin kraliçesi yahu. Hem geçkin hemşire mrltln nerede bir defa? Ben çiğ köfte sen lavaş sar beni yavaş yavaş mrltln.
  4 -4 ... bolivya devlet radyosu
 • tapu sorgulamaya katar yasağı geliyor

  16.
  Israrla kanal istanbul gibi ekolojik dengeyi yerle bir edecek proje savunuluyor ve hayata geçirilmeye çalışılıyor. Tesadüf ya bu projenin güzergahını da parsel parsel katar emirinin annesi satın almış oluyor(!) halka ne faydası var millet yine 3 kuruşa çalışıyor. Katarlıların parası ile jet, uçak, zırhlı araç alınıyor sanki millet yiyor Arapların parasını. Güneye tatile gitmek istersin Ruslar işgal etmiş sana dünya para çekerler, insan yerine bile koymazlar. istanbul’u Araplar işgal eder. Aklıma hep ‘vatan barışta zenginlerin, savaşta fakirlerin olur’ sözü geliyor.
  6 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • essy nin solcu lezbiyen vegan bir feminist olması

  11.
  essy nin solcu lezbiyen vegan bir feminist olması
  7 ... bolivya devlet radyosu
 • yılbaşı kutlamayacak müslüman yazarlar

  32.
  Adam dinine bağlı zaten demiş, milliyeti ile ilgili bir şey söylememiş. Ben de buna tutuluyorum hem müslüman olduğunu söylüyor insanlar hem de bunun tersi istikamette yön alıyorlar. Ben müslüman olduğumu iddia etmiyorum mesela ama bazı insanlar hem yılbaşı kutluyor hem müslüman kalmayı hedefliyor. Kişiye göre din olmaz arkadaşlar, dine göre kişi olabilir anCak. Yeni kuşaklar yanımızdan geçip bize ait olmayan amaçlara gidiyorlar. Bu değişim ve yeniliktir. Ben bunda sorun görmüyorum benim sorun olarak gördüğüm takiye yapılması, evinde çam ağacı süsleyip sonra da müslüman olduğunu iddia edenler bir sorundur.

  “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa, o da onlardandır.” Diye hadis-i Şerif vardır. Tekrar ediyorum benim için kişinin yılbaşı kutlaması sorun değildir, ama hem kutlayıp hem müslüman olduğunu iddia ediyorsa bu takiyedir. Çünkü kişiye göre din olmaz, din esnemez. Yallah Arabistan’a demekle de olmaz 4-5 asır hilafeti, halifeliği elinde tutmuş bir coğrafya burası. Yaşadığınız ülkeyi tanımıyor ya da gözünüzü kapatıyorsunuz. Ama göz kapatınca gerçekler ortadan kaybolmuyOr.
  6 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • feminazilerin iyice kafayı yemesi

  8.
  Feminaziler bencildir. Yapayalnızdırlar ve meyvesiz bir ağaç gibi kuruyup gideceklerdir. Geride onları anacak bir evlatları, aileleri olmayacaktır. Ömürlerini erkek, aile, toplum düşmanlığı yaparak ve kedi boku temizleyerek geçirdikleri için daima öfkelidirler.
  4 ... bolivya devlet radyosu
 • bebeğe isim koyma tartışmasında intihar eden kız

  9.
  Maraş, Urfa, Antep Allah kimseyi buralara düşürmesin.
  7 ... bolivya devlet radyosu
 • barista

  39.
  Starbucksta çalışanlar güzel kızlar ile makara yapmayı pek severler. Erkek müşteriye sadece 8,75₺ derler. Dövme, küpe, şekil sakal, harry potter gözlüğü gibi aksesuar ve şekillerle toplumun genel kitlesinden sıyrılmaya Çalışmışlardır. Ama o denli çok birbirlerine benzediler ve abarttılar ki aynı baskı pres makinesinden çıkma gibi birbirilerinin kopyaları oldular ve bunlar dağıtıldı adeta her 2 ve 3. Nesil kahve dükkanına.
  3 ... bolivya devlet radyosu
 • masterchef güzide

  52.
  Güzide: şefim patates kızarttım

  Somer şef: bravo güzide
  Danilo şef: sen bu işi biliyor güzide
  Mehmet şef: tebrikler güzide her geçen gün iyiye gidiyorsun

  Alican: şefim kıyma giriyor mu buna ?

  Şefler: Alican burda olmak istemiyor gibisin. Dönüş biletini verelim istersen bu akşam.
  14 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • sevilen sözlük kızı açık oylayınca hissedilenler

  8.
  Bir gönül davası anlatsam ağlarsın..
  sevilen sözlük kızı açık oylayınca hissedilenler
  sevilen sözlük kızı açık oylayınca hissedilenler
  4 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • yeni şeyler getiriyorum