• neden bu kadar tahammülsüzüz

  25.
  Dün akşam moda sahilde arkadaşlarım ile rutin gezilerimizden birini yapıyorduk. Bir anda ‘pat’ diye ses duyduk sesin geldiği yöne baktık genç bir kız (giyim ve yaştan öğrenci olduğu anlaşılan) kayalıkların üstünden yola inmeye çalışırken düşmüştü elinde içki şişesi sarhoş halde. Hemen oradaki balon-atış yaptıran adamlar koştu kızı kaldırmaya, tabii sarhoş halde bilinç sağlıklı değil gülüyor falan sonra erkek arkadaşı olduğu su götürmez bir gerçek olan berduş kılıklı biri hemen belirdi onda da var şişe ortamı bağlamaya falan çalışmakta. Tabii sonrası ne oldu bilmiyoruz yolumuza devam ettik.

  Tahammül denilen şey limiti olmayan bir kabullenme. Bence biz hem zaman hem jenerasyonlar nedeniyle tahammül liminiti zaten artırdık. Tahammülsüz değiliz de tahammül taviz gibi arkası gelmiyor bunun. Girizgahda anlattığım olay tahammül limitini zorlar mesela muhtemelen kızın ailesi çocuklarını okusun diye çeşitli zorlukla istanbul’a gönderdi. Ama kendini düşürdüğü durum acınası. Yaşam tekniği diye bir şey vardır bunu iyi uygulayan insanlar bir şekilde başarılı olur ve bunun içinde her şeye tahammül etmek bence olmamalı. Tahammül büyük bir tavizdir ve daima her yeni gün sizden daha fazla taviz ister. Belkide artık daha az tahammül göstermelisiniz.
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • kadınları anlamaya çalışmak

  53.
  Tolstoy’un adı geçmiş yukarıda adamın en bilindik hikayelerine göz gezdirirseniz zaten Kadınlara dair gerçekliğe ulaşırsınız. anna karenina’dan tutun, savaş ve barış’a Kadar. Kadın temelinde sadakatsiz ve eğlenceye/adrenaline düşkündür. Dolasıyla bir erkeğe ya da yaşantısına Sadık kalamaz. Siz hiç bir sorun olmadığını düşünürsünüz ama Kadın çoktan ilerki safhaların planını kafasında kurmuştur.

  Kadınlar sevgi, saygı, aidiyet aramaz farklılık ve önemli hissetirilme hissinin canlandırılmasını arar. Şu ‘efendi erkek tercih etmeme’ durumunun nedeni de budur çünkü efendi adam karşı tarafa ihtiraslı hissettiremez. Kadınların temel aksamı yaptıkları ile söylediklerinin tezatlık göstermesidir. Bundandır ki siz komşu teyzenin ‘ - çok efendi çocuk’ dediği ama kadınların görmezden geldiği kişi olurken, ilgi duyduğunuz kişi evli bir adamın hayatındaki ikinci kadın olmayı seçmiştir mesela.

  Anna karenina evli ve çocuklu bir kadınken onun bunlara ihanet etmesine neden olan şey ihtiras ve yasaklardı. Bu yasaklara meydan okuması tutulduğu ilişkinin daima uyarımıydı. Fakat zamanla önemsiz hissetirilmesi, ikinci plana düşmesi onun nevrotik bir kadın halini almasını sağladı. Yanlış da olsa daima sıcak ve keskin duyguların takipçisi olmuştur kadınlar, toplum normları üzerinden düşünmeyi bıraktığınızda onları anlama konusunda aşama kaydedebilinir.

  * edith piaf: coğrafyanın kadere üstün geldiği yerlerde her kadın, erkek ve çocuk ne yazıkki acısını Yaşar. Afrika duyarı kasılacaksa dünya üzerindeki hiç bir cemiyet, sosyete, şehir, dil, din, ırk vs konuşulmasına gerek yok o halde. Duyarcı tayfayı egale edebilen herkes bunu anlar. ‘incendies’ filmini izleyenler hatırlar hristiyan kadın keskin duygularının peşinden gidip Filistinli bir müslümana aşık olmuştu. imkansıza yakın bir durumdu ve coğrafya kabullenmedi. Bahsettiğim durum bu.
  7 -3 ... bolivya devlet radyosu
 • ayasofya nın ibadete açılması

  50.
  AyaSofya bir kültür mirasıdır. Kaldıki bazilika olarak yapılmıştır ve 900 sene boyunca hristiyan katedrali olarak kullanılmıştır. Yapanlar, tasarlayanlar, yapılış Amacı hristiyanlığa mahsus olması üzerinedir. Fetih sonrası ganimet politikası ile camiiye çevrilmiştir. Çok yakınlarda bilindiği gibi mimar Sinan camii ve Sultanahmet camii gibi iki Görkemli ve büyük camii vardır. Bunlar ibadet işlevini görmenizde yeterli olmaktadır zaten.

  Hristiyan katedralini bu kadar sahiplenmek ve sanki camii olarak yapılmışta müslümanların elinden sonradan alınmış gibi davranılması iyi niyetli bir davranış örneği değil. Her inanç ve dinin mensupları için günümüzde müze olarak kullanılması en doğrusudur. Kaldıki şehir ve bölge turizm rotasının olmazsa olmazları arasındadır.

  Savaş ve öç mimarlarının manipülatif davranışlarını göz ardı edin ve bu kültür mirasının müze olarak kalmasını destekleyin.
  5 ... bolivya devlet radyosu
 • fenerbahçe spor kulübünün 21 yy başarıları

  8.
  Spor kulübü olarak başarılıdır lakin Avrupa’da ve dünya’da geçer akçe futboldur. Futbolda da ilginç şekilde 2.liklere sevindikleri ortada. Efsane f1 pilotu aryton senna’nın dediği gibi oysa ‘ikinci ilk kaybedendir’. Büyük takım taraftarı olduğunu iddia eden güruhun ikinciliğe sevinmesi ise Fenerbahçe futbol şubesinin ne hallere düştüğünün en somut göstergesidir. Oli ve Pana euroleague’nin en başarılı 3-4 takımından Peki dünya genelinde oli-pana mı daha popüler yoksa Arsenal mi? Cevap belli o yüzden istersen 10 tane euroleage kazan, voleybol şampiyonu ol kimse sallamaz çünkü popüler ve ağırlığı olan branşlar değil bunlar. Sponsor desteği olmadan ilerlemesi imkansız dallar hatta.

  Fenerbahçe 21.yy da 6 kere lig şampiyonu, 2 defa da Türkiye Kupası şampiyonu olmuştur. Beşiktaş ise 4 defa lig 4 defa Türkiye Kupası şampiyonu olmuştur. Kabul gören ve gerçekte önemli olanlar bunlardır. Bu durumda da;
  Beşiktaş 8 kupa
  Fenerbahçe 8 kupa
  Galatasaray 12-13 kupa sanırım

  Fenerbahçe taraftarının ikinciliklere, 1959 öncesine ve baskete sarılmasının nedeni bu aslında. Çünkü futbol takımı ‘loser’ kimliğine büründü. Sürekli kaybediyor, paok, krasnodar, young boys, Vardar, braga gibi takımlara trajedik mağlubiyetler alıp eleniyor. 11 senedir şampiyonlar ligine gidememesi de cabası.
  10 -2 ... bolivya devlet radyosu
 • kitap alıntıları

  2918.
  kitap alıntıları
  kitap alıntıları

  Okurken kaçırmak istememiştim bu paragrafları.
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • 1 ekim 2018 müze ve ören yerleri zammı

  1.
  Kültür ve turizm bakanlığının 1 ekimde geçerli olacak şekilde bir çok müze ve ören yerinde uyulacağı zamdır. Güncel fiyatı 50₺ olan müzekart ise 70₺ oluyor.

  1 ekim 2018 müze ve ören yerleri zammı
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • 26 ağustos 2018 f1 belçika gp

  1.
  tarihsel olarak formula 1 pistlerinin olmazsa olmazlarından olan Spa-Francorchamps'da yapılan ve sebastian vettel'in kazandığı yarış. lewis hamilton ikinci, verstappen ise üçüncü olmuştur. belçika gp daima f1 seyircilerinin sevdiği, geçmişi olan önemli bir yarıştır. bugün de başlangıcında ki kaza güne damga vurdu. Hülkenberg'in frenleme yapamaması sonucu adeta alonso'yu uçurduğu ve o hengamede Charles Leclerc'i de yarış dışı ettiği başlangıç kaosu yarışın dönüm noktalarından biri oldu. yine o kaos içinde ricciardo, raikkonen'e temas edip sağ arka lastiğini patlamasına neden oldu. raikkonen içine doğmuş gibi başlangıçta sıra kaybını göze alarak dışa çekilmiş olsa da şansızlık yine buldu icemani. güvenlik aracı girmeden uzun düzlükte vettel'in hamilton'ı geçmesi ise yarışın en güzel anlarındandı. düzlüklerde özellikle ferrari'nin pistteki en hızlı otomobil olduğu bugün görüldü. yağmur yağmadığı ve ferrari pit ekibinin saçmalamadığı her an ferrari, mercedes ve red bull'dan hızlı.

  Toto Wolff haftaya monza yarışına kadar bir şeyler geliştirebilir mi? pek mümkün gözükmüyor ama tifosi evinde monza'da bu düzlük hızı ile yine kazanabilir. günün kazanan isimlerinden biri de şüphesiz force india'ydı. ocon ve perez gayet güzel bir yarış çıkarıp iyi puanlar kazandı. takım bu denli zor zamanlar yaşarken bugünkü puanlar onlara büyük moral olacaktır. haftaya itaya monza avrupa takviminin son yarışı ve ferrari favori duruyor. tifosi! kaza anını da paylaşmadan olmaz.

  26 ağustos 2018 f1 belçika gp
  ... bolivya devlet radyosu
 • kıskanmak sevginin ölçütü müdür

  11.
  Kıskanmak ne yazık ki sadece kıskanana ihale edilmiş bir duygusal tabaka. Oysa kıskanma ihmal edilmiş olma durumundan oluşur. Taraflardan birinin karşı tarafı ihmali ile oluşturulan bir histir. Ama hesap olduğu gibi kıskanana ihale edilmiştir bu döngüde. Sevgide Kıskançlığın oluşma Nedenlerinden biride, taraflardan farklı tutulduğu düşünme halidir. Bu da tetikleyici nedenlerden biridir. Yani sevilen kişinin hayatındaki diğer insanlara gösterdiği müsamaha, ayırdığı zaman, verdiği taviz bunun içine ne koyarsanız koyun diğer tarafa gösterilmezse buda kıskançlığa neden olacaktır.

  Bu gibi haller sonucunda karşı tarafa durum iletilir. Karşı taraf bunu ‘kısıtlama’ olarak algılayıp sevdiği ve kendini seven kişiyi ihmal etmiş olma düşüncesini akla bile getirmeden egosuna ve mantığına teslim olup kimse beni kısıtlayamaz fikrinde sabit kalıp ‘kıskançlığın sevginin ölçütü’ olamayacağı yanılgısına kapılıp gider. ending.
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • anın görüntüsü

  29224.
  anın görüntüsü
  * Bisiklet benim değil.
  6 ... bolivya devlet radyosu
 • 29 temmuz 2018 formula 1 macaristan gp

  1.
  Tam bir yarış daha boşa gitti derken son 5 turunda yaşanan aksiyon ile haftasonunu kurtarmıştır. Yancı bottas’ın Tüm provokatörlüğüne rağmen vettel’in cesur atağı ile başlayan aksiyon bottas’ın vettel’e çarpması sonucu kendisinin zararlı çıktığı viraj ve ardından raikkonen’e de geçilmiş olması yarışın en keyifli bölümüydü. Hadi bu kısmı anlarım kırmızılara geçit vermek istemedi. Ama son bölümde ricciardo gibi ofansif atakların bilinen ismine karşı dayanamayacağı aşikarken virajda kırmayıp ricciardo’ya çarpması ise tam bir adilikti. Daha sonra Mercedes takım telsiz konuşmasında kendisine, ricciardo’ya yerini vermesini söyledi zaten. Macaristan’ın kazananı hamilton oldu kaybedeni ise valteri Bottas. Tifosi!
  https://youtu.be/SesmGLiTjVE
  1 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • macbeth

  98.
  Liderlik Vasfı olmayan duncan’ın kaybı üzerine tahta geçen macbeth, iskoçya’ya uzun zamandır uzağına düştüğü huzur ve refah dolu günlerini getirmişti. Yerel halk tarafından da çok sevilen macbeth iskoç tahtına adeta hak ettiği güçlü lideri vermişti. Ulufe günlerinde sık sık kral macbeth çok yaşa! Kılıcın değsin arşa! Tezahüratı yankılanırdı taş kalenin duvarlarında. Eşi lady macbeth ise fırsat buldukça hayır işleri ile ilgilenir, antika dükkanlarında gayda açık artırmalarına katılıp yöre esnafına gelir sağlardı. Fakat iskoçya’nın bu mutlu, özgür, refah dolu günleri sayılıydı.

  Vakti zamanında ingiltere Sarayına kaçıp sığınan Malcolm tahtı ele geçirme hırsı ile yanıp tutuşuyordu. Şehzade Orhan > Malcolm. Edinburg’da ki suçluluları da manipüle ederek kral macbeth’e savaş açar. ingiliz ordusunun Özgür iskoçya’ya ayak basmasını bile kabullenmiştir Malcolm taht hırsı yüzünden. Bilinir ki her taht oyununda zaten ingilizler işin içindedir. Macbeth ve ona sadık yanındaki bir grup cesur iskoç askeri bu istilacı orduya karşı birnam ormanı önünde mücadele vermiştir. Sayıca çok olan düşman birliklerinin tazelenmesi ve iskoç ordusunda baş gösteren levazım eksikliği yüzünden macbeth kaybeder. Malcolm ve yanındaki emperyalist ingiliz ordusu iskoç tahtını ele geçirir. Şairler şiirlerinde bu yiğit adam macbeth için ağıtlar Yakarlar. Son bir kez daha özgür iskoçlar ölen kralları ardından ‘god save the king!’ Diye haykırırlar. Macbeth bu diyardan göçüp gitsede efsanesi daima iskoçya’da dilden dile dolaşmaya devam etmiştir.
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • 2 temmuz 1993 sivas katliamı

  1287.
  bin kez budadılar körpe dallarımızı
  bin kez kırdılar.
  yine çiçekteyiz işte yine meyvedeyiz
  bin kez korkuya boğdular zamanı
  bin kez ölümlediler
  yine doğumdayız işte, yine sevinçteyiz.
  bitmedi daha sürüyor o kavga
  ve sürecek..

  25 yıldır hiç bitmeyen yangındır içimizde madımak.
  2 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • yeni akit in şeyh said i şehit olarak anması

  8.
  Genç cumhuriyetin, gerici bağnaz düşünceye karşı attığı büyük tokattır Diyarbakır’da asılması bu din tüccarının. Ne derler bilirsiniz cehaletin en tehlikeli hali örgütlü olanıdır. Şeyh Said’de bu örgütlü cehaletin liderlerindendi. Binbir zorlukla kurulmuş genç cumhuriyeti karıştırmak için elinden geleni yapmış ve neyse ki yaptıkları yanına kalmamıştır. istiklal mahkemelerini buradan bir kez daha derin bir hasretle özlüyor ve saygıyla selamlıyorum.
  4 -2 ... bolivya devlet radyosu
 • şenol güneş

  1983.
  Kendisi Türkiye’nin önde gelen futbol adamlarından biridir çünkü 95 yıllık ülke federasyonunu daha önce sadece 1 defa katılabildiği dünya kupasında 3. Yapmıştır. O tarihten beridir de dünya kupasına gidememektir ülke. Fatih terim in kadrosu deniliyor ya çok değil bundan 4 sene sonra o f.terim dünya kupası play off maçında isviçre’ye elenmiş üstüne birde yaşanan saha olayları damga vurmuştur.

  Kendisinin futbolculuk kariyeri ise Fatih terim’den Çok daha başarılıdır zaten.

  Gs ve fb taraftarının kendi kendine uydurdukları Oğuzhan geyiklerine yine kendileri inanıp bunu Beşiktaş taraftarı gerçekten düşünüyormuş sanmaları da dicaprio’nun zindan adası filmini akılıma getirdi. Umuyorum psikiyatri servisine görünürler çünkü bu bozuk ruh ve kafa yapısı ile hayatta kalmaları gerçekten küçük çaplı mucize.

  Şenol Güneş 2010 yılında Kadıköy’de Fenerbahçe ile 1-1 berabere kalıp Fenerbahçe’yi şampiyonluktan eden teknik direktördür. Bu yetiştirme taraftarın hıncı ve nefretinin kronolojik olarak başladığı yer burasıdır. 1 yıl sonra da Trabzonspor’u şampiyon yaparak şampiyonlar ligine takımı götürmüş lille, inter ve cska ile aynı şampiyonlar ligi grubunda mücadele etmiştir. Fikret orman 2012’de Beşiktaş başkanı aynı tarihte y.demirören de TFF başkanı olmuştur. 1 sezon Samet Aybaba 2 sezon biliç yönetiminde ligi 3. Tamamladı Beşiktaş. Aynı isimler başkandı? Bu düzen Beşiktaş ı şampiyon yaptıysa o 3 sezon neden tek bir kupa bile aldıramadı o düzen Beşiktaş’a? Burada yine psikiyatri servisine gidilmesini tavsiye ediyorum arkadaşlara.

  Şenol Güneş özellikle 2015/16 sezonunda Harika futbol ile takımını şampiyonluğa taşımış hem gol kralını Hemde asist kralını çıkarmıştır. Ertesi sezon yine şampiyon olup UEFA Avrupa ligi yarı finalini tosic in kaçan penaltısı ile kaçırmıştır. Bu arada rakibi bologna, mallorca, bate, pilzen falan değil lyon’du. Ardından 2017/18 sezonunda şampiyonalar ligi gruplarında en çok puan toplayan ve grup lideri olan ilk Türk takımı unvanını kazandırdı takıma. Dünya 3. Lüğünün ardından bu önemli kulvardada çıtayı çok yukarı koymuştur.

  Kebapçıdan dayak yiyen, survivor arda’nın Posta koyduğu beginner ingilizcesi ile alay konusu olmuş bir parator ile kıyaslanması abes. Aykut Kocaman adlı seyis ise tüm Fenerlilerin de içten içe düşündüğü gibi küçük takım hocasıdır. Maç kazanamayınca Çanakkale’ye kaçan sonra geri gelen. Yöneteceği en iyi takım Konyaspor zaten seyisin. Taraftara dil atan, elini şortunun içine daldıran v.persie’yi savunup sahiplenen, fernandao’nun sokakta birinin eşine yapsanız meydan dayağı yiyeceğinizi garanti eden hareketi tribünlere yapması tahrik değilken Fenerlilere göre, Haynkes’in dahi takdir ettiği ülke futbolunun en önde gelen bayrak adamlarından Şenol Güneş, memleketinin takımın rengine sahip takım elbise ile deplasmana gittiği için tahrik etmekle suçlanıyor.

  Şenol Güneş ülke futbolun mihenk taşıdır. Yetiştirmelere ve tarihi dua ile himmet ile başlamışlara yedirmeyiz.
  9 -9 ... bolivya devlet radyosu
 • manuş baba

  229.
  (bkz: Koray Avcı Vol 2)
  (bkz: Mehmet erdem Vol 2)
  3 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • 29 ekim cumhuriyet bayramı

  482.
  Yaşasın Cumhuriyet ! Nesilden nesıle.
  3 ... bolivya devlet radyosu
 • bir sözlük kızına aşık olmak

  275.
  Neden olmasın? Yapay engeller ile kendimizi engellemeyelim. iyi insanlar ile iyi ilişkiler kurmanın ne yanlışı var?
  4 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • ıslak hamburger

  317.
  Geçen bi arkadaşım ıslak köfte dedi buna. Uyarınca da ne var olm içindeki köfte değil mi sonuçta dedi. Adam sultanciftligi Habibler de oturuyor bu arada.
  5 ... bolivya devlet radyosu
 • 1 ekim 2017 katalonya bağımsızlık referandumu

  16.
  Bunlar katalan değil katalan ve ispanyollar 1000 yıldır kardeşçe yaşıyor. Bunlar katalan kılığına girmiş Ermeniler.
  8 ... bolivya devlet radyosu
 • kadir mısıroğlu fessiz

  7.
  Biraz vişneli, biraz limon, çikolata sos olsun ama fındık istemiyorum. Külah büyük olanlardan evet. Teşekkürler.
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • yeni şeyler getiriyorum