• beyrut

  60.
  Gezmeyi görmeyi en çok umduğum ama bir türlü yüzü gülmeyen, makus talihini kıramayan güzel şehir. Beyrut Doğu Akdeniz’de görmeyi en çok istediğim şehir. Lübnan iç savaşından beridir belki daha da eski bir türlü huzur bulamadı. Umarım bir kaç günlüğüne de olsa gidebilirim ve umarım Lübnan iç huzuru yakalar.
  1 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • tremors

  26.
  Devam filmlerini hiç izlemedim umrumda da değil zaten yeraltı canavarı dedin mi akla gelen kevin bacon abimizin oynadığı, 90’larda çocuk olmuş neslin travmatik filmler listesine tepeden bir giriş yapmış 1990 yapımı tremors filmidir. Hollywood’un ateşli dönemlerinden güzel bir film bence. Bu filmi bugün ilk kez izleyen kişi beğenmez doğal olarak ama çocukluktan kalma, 37 ekran tvda star tv’de falan izlenmiş birisi için anı olduğundan yeri ayrıdır.

  Yer yer sapagetti western tadı veren, yer yer geren zaman zamansa düşük bütçesinden olsa gerek güldüren bir filmdir. Silah hastası maceraperest karı kocanın canavar üzerinde mühimmat boşalttığı sahne de efsanedir.
  ... bolivya devlet radyosu
 • tarikatçıların kurtuluş savaşında askerden kaçması

  12.
  Halide edib Adıvar’ın ‘vurun kahpeye’ kitabında da bu konuya değinilir aslında. O dönem tarikatlar istanbulun sözünden çıkmadığı için milli mücadeleye yardım etmediği söylenir. istanbul ve Ankara hükümetleri arasında istanbul hükümeti tarafında yer aldıkları düşünülmekte.
  3 ... bolivya devlet radyosu
 • menajerimi ara

  2.
  Üstü çıplak kaslı erkek ile tatlı ama sakar kızın çarpışma sahnesini es geçmeyerek fox tv kalibresinde bir yaz dizisi olduğunu ispatladı. Canan Ergüder’in asaleti bile kurtaramayacak gibi diziyi.
  2 -2 ... bolivya devlet radyosu
 • martı scooter

  22.
  Polis tarafından ceza yazılmaya başlanan cihaz. Taksi mafyası kısa süre önce mesajı vermişti zaten. Ubere doğru gidiyor sonu. Plaka/taksi mafyası insanların keyfini çok gördü ve talimatla ceza yazdırmaya başladı. Bir sonraki adım yasaklanması olacak gibi duruyor.

  https://twitter.com/abcga.../1288230736596738049?s=21
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • ekrem imamoğlu

  2441.
  Ukome’nin ardından belediye iştiraklerine yönetici atama hakkı da elinden alınıp belediye meclisine verilmiştir. Böylece ukome bakanlığa, iştirakler belediye meclisine bağlandı. iBb’ya fiziki olmasa da kayyım atanmış durumda.

  https://twitter.com/tcbuy.../1287837706928545792?s=21

  istanbul halkının iradesine, demokrasiye ve sandığa saygı duymayan bir vesayet ile uğraşıyor Ekrem imamoğlu. istanbul halkının tercihine saygı duymayan oligarklarla mücadele ediyor adam.
  3 -2 ... bolivya devlet radyosu
 • küme düşmenin kaldırılması

  14.
  Özellikle Kayseri başkanının talep ettiği saçma Öneri. Kayseri’nin elinde yüklü sözleşmeler var ve bu oyuncular fifalık olup bedava kaçacak muhtemelen. Alt liglerde gelir durumu belli, pandemi bahanesiyle süper ligde kalmak istiyorlar. Oysa maçların tamamı oynandı mi ? Oynandı. Sahada kazanıldı kaybedildi. Ayrıca yayın geliri sabit ve 18 takıma bölünüyor, küme düşme olmazsa aynı yayın geliri 21’e bölünür bu sefer de kulüplerin kasasına daha az para girer. Kim niye kabul etsin bu saçma öneriyi.
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • mhp nin vpn servisleri de engellensin talebi

  10.
  O da yetmez internetin fişini kökten çekin, bozkırda taş oyalım her birlikte.
  8 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • lirayı 8e bölüp dalga geçen almancı

  1.
  https://twitter.com/ouzce.../1287684037579091968?s=21

  Ekonominin ve ekonomik saygınlığımızın ne hallerde olduğunu gösteren durum. Yazık ekonomi ne hallerde.
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • iyi partili belediye başkanının aldatma vakası

  14.
  Kadının tipinden duruşundan az çok ne olduğunun Zaten belli Olduğu vukuat. Eleman sevinmiştir de böyle hatunla evlendim diye de işte olay öyle olmuyor. Ben kadının yerinde olsam dava açar nafaka bağlatırım. Türkiye’de aldatan kadın bile nafaka kazanıyor nasıl olsa.
  2 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • bilal erdoğan ın harf devrimini eleştirmesi

  34.
  Yunanistan 4000 yıldır o topraklarda kendi dili ve alfabesini konuşuyor. Çin 3500 yıldır o topraklarda kendi dili ve alfabesini konuşuyor. Sen kaç senedir buradasın ve senin dilin/alfaben Arapça mı? Sen Arap Mısın? Çinçe Çin’in dili, Yunanca Yunan’ın diyorsun Buradan yola çıkarak Arapça ile türk’ü nasıl yan yana koyuyorsun ?

  Bugün hakim dil ingilizce. Bir Türk ingilizce öğrenmek için alfabe öğrenmek zorunda kalmıyor mesela. Sadece dili öğreniyor. Bir Arap ise önce latin alfabesini öğreniyor sonra ingilizceyi öğreniyor. Al sana alfabenin gelişmişliğine örnek.
  5 -3 ... bolivya devlet radyosu
 • panzerkampfwagen vi tiger

  5.
  Ww2’nin en ikonik tankıdır. Savaşın, Rus t34’ü ile birlikte tank denildiğinde akılda beliren simgesidir. Oldukça güçlü ve heybetlidir. Fury gibi klasik propaganda filminde bile Tek başına 3 tane sherman’ı (bkz: m4-sherman) Patlattırarak hakkı verilmiştir. Yukarıdaki yazar arkadaşın söylediği gibi hala fenomendir ve maket/hobi piyasasında Büyük Rağbet görmektir. Çoğu hobi sahibi tiger toplayıp koleksiyona ekler. Ayrıca gerçekte çalışan son tiger birleşik krallıkta bulunmaktadır. Müze yönetimi gözü gibi bakmaktadır. Nicelikten ziyade niteliğe önem verilmiştir bu tankın yapımı ve üretiminde çünkü Almanların akaryakıt sıkıntısı vardı. Mazot koyamadıktan sonra sürüm tank yapsan da fayda etmez.

  Rommel’in kuzey Afrika cephesinde tatbik ettiği uçaksavarların yerde top olarak kullanılması ve başarı sağlanması sonucu pratik geliştirmeyle top namlusunun tarete bağlanması yoluyla Namlu çapı 88m olan bir ağır tank üretilmiş oldu. Savaşın Almanya için iyi gitmediği Hava hakimiyetinin müttefiklere geçtiği, Alman üretim sanayisinin sürekli bombalandığı, demiryollarının yerel direnişçiler tarafından sürekli vur kaçlara uğradığı Dönemde (1942-1945) sahaya sürülüp bu kadar iz bırakmak başarısının ispatıdır zaten bu tankın.
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • hazreti ali

  526.
  Bedir’de, Uhud’da, Hendek’te kazandığı mücadelelerin gösterdiği yiğitliğin karşılığını Ümeyye soyu kendisine sıffin’de yaşatmıştır. HZ.muhammed(s.a.v) vefat edince korumasız kalan HZ.ali, sonradan müslüman olmuş ya da müslüman kılığına girmiş ümeyye ve Utbe gibi Mekkeli müşriklerin soyundan gelenler tarafından baskıya uğramış ve dahi öldürülmüştür.

  islamiyetin kurulmasının her aşamasında her savaşında HZ.peygamberin yanında yer alan HZ.ali iken tüm bu savaşlarda müslümanlara karşı savaşmış ümeyye soyu iken binbir emekle kurulan islamiyet HZ.muhammed’in vefatının ardından 30 sene sonra ümeyye soyunun eline geçmiştir. Hz.ali Bedir’de HZ.hamza ile birlikte utbe bin rebia(muaviyenin dedesi)’yı ve oğlu Walid ibn Utbah’ı(muaviyenin amcası)öldürmüştü. Bundan dolayıdır ki Hind bint Utbe(muaviyenin annesi) HZ.hamza’yı öldürtüp rivayete göre ciğerini yemiştir. Annesinin yarısını yaptığı işin öteki yarısını da oğlu muaviye yaparak HZ.ali’yi öldürtüp Bedir’in ve dahi o savaşda öldürülen dedesi Utbe’nin ve amcasının intikamını almıştır. Bedir mücadelesini daha iyi anlamak için Mehmet Akif’in Çanakkale şehitlerine atfettiği şiirinde ‘bedrin arslanları ancak, bu kadar şanlı idi’ mısrasını idrak etmek yeterlidir.

  HZ.ali’nin öldürülmesi neticesinde Ümeyye soyu müşrik Mekke’yi yönetirken kurulmasını engellemek için yıllarca Uğraştığı islamiyetin kontrolünü Ardılları aracığıyla da ele geçirmiş ve Abbasiler tarafından yıkılana kadar 90 seneye yakın elinde tutmuştur.

  ilk inananlardan Ammar bin Yasir, Ebu Zer el-Gıfârî gibi peygamber övgüsüne mazhar olmuş sahabeler dahi HZ.ali’yi desteklediği için öldürülmüş ya da ölüme terk edilmiştir. Hz. Peygamber vefatından önce vefat ettiğinde Kendisini imam Ali’nin yıkamasını buyurmuştur ve yıkama defin işlemleriyle şah-ı merdan Ali ilgilenmiştir. HZ.muhammed’in vefatı, koyun postu giymiş kurtların sahneye çıkışı olmuş peygamber torunlarının katline kadar varacak bir Dönem ortaya çıkmış. Ehlibeyte yapılan bu zulümlerden sonra şia mezhebi ortaya çıkmıştır.
  5 ... bolivya devlet radyosu
 • lozan antlaşması

  270.
  Ruslar istanbul’u işgal etmesin diye koskoca Kıbrıs’ı ingiliz’e bırakan şahısa ulu Hakan diyen Güruhun ada sevdasını görünce şaşırıyorum hakikaten. Ne ada sevdasıymış be koskoca Kıbrıs’ı ingilizlere kim verdi ?
  3 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • metroda kadın makiniste saldıran yobazlar

  3.
  aklıma iskenderiyeli Hypatia'ı getirmiş kadındır. bu pislik cahil yobazlar birbirinden güç alarak fırsat buldukları an bir insanı linç ederler. güvenlik kendini siper etmiş de kurtarmış kadını.
  4 ... bolivya devlet radyosu
 • ayasofya nın açılışı güç değil zayıflık göstergesi

  10.
  ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyeni üstat diye anan zerzevatların milleti Yunancı diye Suçlaması da baya garip.
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • imamoğlunun ayasofyadaki cuma namazına katılmaması

  16.
  Atatürk’e lanet okuyan bir emevi ardılı diyanet işleri başkanının olduğu yerde olmayarak gönlümü bir kez daha kazanmıştır Ekrem Başkan.
  2 -4 ... bolivya devlet radyosu
 • denizlide nafaka cinayeti

  1.
  Güç geçmiyor ki bir nafaka şiddeti ile daha karşılaşmayalım. Denizli’de 6 sene önce ayrıldığı eşine nafaka ödeyen adama eski eşi bu para yetmiyor diye nafaka artırma talebi istiyor. Mahkemeye de yeni tokmakçısı ile geliyor. Mahkemede nafaka ödeyen adamın babasını dövüyorlar ve sonuç yaşlı adamcağız ölüyor. Ama Ünlüler ve fenomenler etkileşim olmadığı için bu ölüm ve Süresiz nafakadan bahsetmeyecekler.

  https://www.cumhuriyet.co...vulerek-olduruldu-1753509
  5 -3 ... bolivya devlet radyosu
 • istanbul sözleşmesi

  23.
  Revize edilmesi şarttır. Türkiye şartlarında süresiz nafaka gibi bir saçmalığa çatı olan onu koruyan her insan, sözleşme, kurum gözümde hırsızdır. Hak etmediği bir parayı senelerce sömüren ve ödemeyememe durumu olduğunda tarafı hapse attıran bir düzenleme kabul edilemez. Süresiz nafaka saçmalığının istanbul sözleşmesinden çıkarılması gerekiyor.

  Adam eşinin telefonunda eşini yakalıyor. Mahkemeye veriyor medeni şekilde boşanma için, mahkeme özel hayatın gizliliğini ihlal olarak niteliyor telefon ispatını. Çünkü telefon kadına ait. Ee ne yapacaklar hakim bey? Bunlar gelip size itiraf mı edecek? Kadın aldatmadım ya da şiddet gördüğüm için iftira atıyor dediği an yandığınız an anında kadının beyanı esastır devreye giriyor ve aldatıldığınız gibi üzerinde suçlu da çıkıyorsunuz. Olmaz demeyin burası Türkiye Buyurun size bir örnek;

  https://www.google.com.tr...sina-dava-acti-2015-10-03
  6 -2 ... bolivya devlet radyosu
 • bomonti bira fabrikasının yıkımına başlanması

  23.
  Millet bahçesi yapsınlar bence. doblo ile gideriz Üstümüzde paçalı kapri, uzun çorap, sandalet ile mangal yaparız. Ayrıca Beylerbeyi sarayı, Küçüksu Kasrı gibi bir çok yapı ve saray da gayrimüslüm onları da yıkalım o halde.
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • yeni şeyler getiriyorum