• limonata

  209.
  Şampiyonluk kupasının tüm bAlkanları gezdiği, çingene düğününden lastik çalındığı güzel film. Ertan saban rolü yaşamış zaten bir Makedon olarak.
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • netflix

  237.
  Bizim verdiğimiz 28₺ ile ayakta durmadıkları aşikar çünkü küresel yayın yapan bir markadan bahsediyoruz. Bugün potansiyeli ile sinemacıları bile tedirgin eden bir platform. Netflix gibi popüler ve kitlesel şirketlerin olayı paradan daha fazlası aslında. Fikir Dünyasını insanlara dolaylı yoldan empoze etme biraz. internet yokken 90’lı yıllar hatta 2000’leri başları televizyon ve gazeteler ne yazarsa sorgusuz sualsiz onlara inanır onları referans alırdık. Daha sonra internet yayıldı ve haber alma kaynağımız genişledi. Bu gelişme ve genişleme oldukça tv ve gazetelerin nasıl birer propaganda Makinesi olduklarını gördük ve uzaklaştık onlardan. Zaten gazetelerin çoğu kapanıyor artık. Çünkü matba haber değil ideoloji basıyordu.

  Netflix bu işin neresinde derseniz aslında yeni dünya düzeninin medya çatısı olma hevesinde diyebilirim. Örneğin sex education diye bir dizileri var gençlik dizisi. Biz Amerikan pastası izleyerek büyümüş bir nesiliz yani ahlak kotasına takılma derdimiz en azından sinema ve filmlerde yok. Ama olan şöyle bir şey var ki Amerikan pastasının üstünden 20 sene geçti ve konu, dünya değişti. Sex education’da lgbt bireylerinin sosyal hayatı bu hayatta yaşadıkları zorlukları seyirciye dramatize edilerek sunuluyor ve seyirciyi otomatikten empati yapmaya yönlendiriyor. Gay ve lezbiyen gençlerin toplum içindeki ve aralarındaki cinsel yaşamda yaşadığı güçlükleri ödev gibi hemen her bölüm seyirciye sunuyorlar.

  Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir elbette. Orhan Pamuk masumiyet müzesi’nde eski istanbul’da ki bekaret kutsallığını sıklıkla dile getirirdi. Bugün geldiğimiz nokta da bekaret tabu olmaktan çıktı. Hatta bekaret talep eden softa ilan edilip sosyal linç yiyor. Amerikan pastası örneğini şundan vermiştim hetero gençliğin hikayesiydi çünkü 20 yıl geçti ve sex education baya baya lgbt gençliğin hikayesini sunuyor empoze ediyor. Dünya değişiyor ve onyıllar geçtikçe tabular yıkılıp bu tabuları yıkan insanlar cesaretlendiriliyor toplumun gerçek Sakinleri onlarmış gibi servis ediliyor. Netflix işte bu yeni dünya düzenini ev ev zihinlere işlemeye yarıyor. Belli bir amacı olmayan her şey bir yanılgıdan ibarettir ve netflix’in kesinlikle bir amacı var. Gümümüzün televizyon izleme alışkanlığı artık netflix ve bir sürede onun propagandasını izleyecek insanlar.
  7 ... bolivya devlet radyosu
 • hepbirsonbahar

  15.
  Sürekli Fal baktırıp dedikodu yapan, patron şirketinde ön muhasebede çalışan Meltem çıktı.
  7 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • toplu taşımayı eziyete çeviren insan tipleri

  5.
  • Yüksek sesle telefonda ya da kendi arasında konuşanlar.
  • Kocaman sırt çantası ile tıklım tıklım otobüse binenler. Bari al ayaklarının üstünde falan ya da elinde tut. Yok illa sırtta duracak iki kişilik yer kaplayacak.
  • küçük çocuğunu(Akbil basmadan bindirdiği) yanındaki koltuğa oturtup, erkekler oturmasın diye kaldırmayan ancak yaşlı bir teyze binerse ya da biri ikaz ederse kaldıran hanımlar.
  • dandik kulaklarından son ses müzik dinleyip tüm sesin nerdeyse dışarı çıktığından bihaber tipler. Müziği bu kadar seviyorsanız Biraz paraya kıyıp street kulaklık alın.
  • roll on’un, sabunun icadından bihaber temizlikten uzak tipler. insan nasıl böyle kirli gezebilir anlamıyorum.
  • özellikle iş saatlerinde otobüse bedava diye binen yaşlılar. Gezme dolaşmadan geliyorlar, tüm gün çalışmış ya da okula gitmiş gençlere yer vermiyorlar diye bakıp ‘aaa saygı da kalmamış’ demeleri. Zaten bedava biniyorsun, genç bilet parası Ödemiş. Gününü işte, okulda geçirmiş sana yer vermiyor diye saygısız ilan ediliyor.
  4 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • anın görüntüsü

  32868.
  Oval köşeli ve bu bölümü balkonlu binalar estetik harikasınız.

  anın görüntüsü
  5 -1 ... bolivya devlet radyosu
 • kitap alıntıları

  3213.
  Tarihte iz bıraktığımız şeylere bak. Kitap 1900’lerin ilk çeyreğinde geçiyor.
  https://i.hizliresim.com/6aNkb7.jpg

  https://i.hizliresim.com/gr6ApR.jpg
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • korkarım gelecek sefer sizi favlayamayacağım bayım

  6.
  muhtemelen sigarasını şöyle içen bir hanımdır.

  korkarım gelecek sefer sizi favlayamayacağım bayım
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • şeyma subaşı

  542.
  Bana, Peyami safa’nın Yalnızız kitabındaki meral’i hatırlatan kadın. Fazlası var eksiği yok tam bir ahlak viranesi.
  6 ... bolivya devlet radyosu
 • nazi almanyası

  145.
  Savaş boyunca müttefiklerin Sovyetler’e yardım malzemesi, silah ikmali ve kumanya sağladığı biliniyor. Stalin Yalta konferansına boşuna katılmamıştı. Hava koşullarını da eklersek şartlar zaten SSCB Lehine dönüyor. SSCB tek başına yendi gibi bir düşünce ve iddia Kadıköy’de komünist gazete dağıtan part time aktivist işidir en fazla. Ama Almanya’nın hızını ve direncini SSCB kırmıştır. Stalingrad ve kursk’da ağır yenilgiler tattırıp savaş Makinesi Wehrmacht’ın yenilebileceğini herkese göstermiş ve psikolojik üstünlüğü 3.reich’tan almışlardır.

  Fakat dönemi iyi irdelemek gerek, SSCB’in tek olayı tüm insanlarıyla ana karasını yani Rusya anayı kurtarmaktı. Ev ev Çatıştılar. Lyudmila pavlchenko, vasili zayitsev gibi kendi yerel kahramanlarını çıkardılar. Sovyetler rüzgarı arkasına almıştı. Aynı dönem nazi Almanya’sı kuzey Afrika’da ingiltere ve kışkırttığı yerel milisler ile mücadele ediyor. Kuzey Avrupa’da yine ingiltere ile mücadele ediyor ve 1944’de meşhur d-day yaşanıyor ve o tarihten sonra birleşik devletler ile mücadele halinde. Fransa’da vichy hükümetini çoğu yurttaş tanımıyor sürekli milis saldırılar ile pusular ile asker ve mühimmat kaybı yaşıyorlar. Aynı şey çek Cumhuriyetinde de yaşanıyor. Meşhur Prag kasabı Reinhard heydrick böyle bir pusuda indiriliyor. Alman sanayi endüstrisi sürekli müttefik bombardımanı altında, ikmal yolları(tren yolları) milis güçler ve yahudi komitacılar tarafından sekteye uğratılıyor.

  Almanlar Arden ormanlarından manş denizine oradan kuzey Avrupa’ya Atlantik’in ötesine her yerde savaşıyordu. Gestapo Almanya ve Avusturya’da, totenkopf Polonya ve Çek cumhuriyetinde katı ve acımasız şekilde düzeni sağlamaya çalışıyordu. SSCB belirttiğim gibi Rusya anayı savunmaktan başka derdi yoktu ve hava şartları onların yanındaydı (bir asır önce Napolyon’unda mağlup olmasını sağlayan şartlar) Almanlar tüm kıtada savaşıyordu. Ayrıca birleşik devletlerin savaşa geç katılması keyfi değildir, Pasifik’te Alman müttefiği Japon imparatorluğu ile kim mücadele etti yıllarca? Pearl Harbor zaten 1941’de yaşandı.

  Sonuç olarak Sovyetler tarafından değil hemen hemen dünyanın yarısı tarafından oluşturulan müttefik kuvvetler tarafından yenilgiye uğratılmışlardır. Ayrıca Sovyetler petrol için 80 sene işgal ettiği Azerbaycan’ın hesabını versin önce insanlığa.
  7 -2 ... bolivya devlet radyosu
 • mendilimde kırmızım var

  2.
  Şarkı son albümünde(maya) yer alsada yeni kliplendirildiği için ulaştığı kişi sayısı artacak şüphesiz.

  Klibi ile kısa film tadında bir sanat filmi ödülü bile alabilir. adeta sinematografik esintiler sunmakta oldukça başarılı.
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • kitap alıntıları

  3125.
  kitap alıntıları
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • sözlüğe foto atan kıza gecede gelen mesaj sayısı

  25.
  Bir sözlükte kendini paylaşma gereği duymak, saç rengini tipini duyurmak kadar saçma olan mesaj sayısıdır. Sözlükte Kendini paylaşıp sonra erkekler bana mesaj atiyy diye prim kasmaca oynamak garip. Amacın zaten dişiliğin ile popüler olmak değil mi? Öyleyse ne bu tantana kardeşim.
  3 ... bolivya devlet radyosu
 • wheeler dealers

  8.
  Bana Televizyon izleme alışkanlığı kazandıran program. Yaptıkları iş o kadar güzel ve kendini izletiyor ki başından kalkamıyorum. Özellikle yakaladıkları o eski cânım italyan otomobilleri yok mu Harika. Lancia, alfa Romeo hepsi birer eser. En son izledim bölümde 50’lerden kalma bir Citroen hy Van(süt kamyonu) buldular ve bitik araçtı. Saatlerce uğraşıp düzelttiler ve geri kazandırdılar piyasaya. Favori tv programım olmuş durumda.
  wheeler dealers
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • fareler ve insanlar

  56.
  John Steinbeck ile tanıştığım kitaptır. Niyetini, planını paylaştıkça nazar değdiğine inanan insanların özellikle okuması gereken bir kitaptır. Bir niyeti ne kadar çok yayar ve konuşursan olmama ihtimali o kadar çoğalıyor gibi gelmiştir bana da. 19.yy Amerikasını, çiftlikleri ve mücadeleci insanların hayata tutunma çabasını merak edenlerin aradıklarını bulacağı hikaye.
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • rahel tanrıyla hesaplaşıyor

  1.
  Daha önceden Zweig’in musevi mitini anlattığı bir hikaye kitabını okumuştum. Bu kitabı okuma referansım da o olmuştu. Rahel Tanrı’yla hesaplaşıyor’da 3 kısa hikaye daha doğrusu menkıbe anlatılıyor. ilk hikaye olan rahel aynı zamanda kitaba ismini vermekte. Rahel’in evlatları için(hz.yusuf’un annesidir) insanlar için Tanrı’sına yalvardığı yer yer sitem ettiği bir mit menkıbe.
  rahel tanrıyla hesaplaşıyor
  3 ... bolivya devlet radyosu
 • kitap alıntıları

  3059.
  kitap alıntıları
  4 ... bolivya devlet radyosu
 • doğu ekspresinde kompartıman süsleyen insanlar

  37.
  Likör içerek Kars’a gitmek gerçekten atanamamış hipster davranışı olsa gerek.

  Askerliğini Erzurum’da yapmış birisi olarak o dönem görev icabı Kayseri’ye tren ile ikmal yapma durumu oluştu, bende muhafız olarak göreve verildim. furgon’da altımızda battaniye ile güzel bir bahar vakti doğayı seyrede seyrede Erzincan-Sivas-Kayseri rotası üzerinden gidildi. Vadiler, ovalar, eşsiz doğal güzellikleriyle Doğu Anadolu karşılamıştı bizi. Koltuk falan yok furgon yük taşıma vagonudur zaten. Öyle huzur verici bir iç seyahat oldu ki bu benim açımdan epey huzur bulmuştum. Tren seyahatlerini bu sebeple severim çünkü iç hUzuru yakaladığını gördüm.

  Gel gelelim Doğu ekspresi tayfaya buranın sorunu şu; bu arkadaşlar yaptıkları şeyi göstermek için yapıyorlar. Yani içsel seyahat, huzur ya da seyahat arayışı içinde değiller yaptıklarını insanlara gösterme ve bakın ben buraya da gittim demek için yapıyorlar. instagram ve telefonlar olmasa emin olun Doğu ekspresine olan rağbet %75 azalır. Zaten çoğu aynı torna tezgahından çıkmış gibi davranıyorlar. Aynı tip kıyafetler, süslemeler, şarap şişesi vs kağızmana giderken şarap içip macbook resmi paylaşmak garip geliyor yani bana. Her neyse yine de iyi yolculuklar hipster tayfa, Erzurum’dan geçerken burma tel kadayıf sipariş edin kışın iyi gider.
  5 ... bolivya devlet radyosu
 • anın görüntüsü

  31852.
  Mazarbul odası, Lothlorien, Argonath, anduin nehri hepiniz çok özel yerlersiniz.

  anın görüntüsü
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • türk kızının sekse ihtiyaç duymaması

  7.
  Günde 35 kişiden mesaj alınca öyle düşündürmeleri normal. Bu kadar erkek yazınca/yürüyünce ister istemez onlarda aşırı Seçiçi ve umursamaz oluyorlar. Seni niye çeksin? Seninle niye beraber olsun? Diğer 34 kişiden sıyrılmanı sağlayan ne olacak? Bu durum zamanla kadınlarda negatif bir ruh hali yaratıyor ama ve arzulama arzusunu kaybediyorlar. Çünkü bu seçenek bolluğunu zamana bıraktıkları için cinsel ve ruhsal uyarım yaşayamadıkları için köreliyorlar. Doğal olarak seks ya da başka bir şeye ihtiyaç duymuyorlar gibi yaşıyorlar. Bu kadar mutsuz olmalarının büyük bir nedeni bu.

  Genetik mirasları hasebiyle hissettikleri anaç taraflarını evlerine aldıkları evcil hayvanlar ile bastırmaya başlıyorlar. Mutluluğun araçlarını mutluluğun yerine koymaya başladığı gün kaybetti kadınlar, Sürekli olarak yaptıkları şeyleri dışarıya ‘sosyal medya’ gösterme kaygısı içine girmeleri bir örnektir mesela. Modern çağın Türk kadınını getirdiği nokta seks olayının çok ötesinde bir yozlaşma bütünü olmuştur.
  7 ... bolivya devlet radyosu
 • uludağ sözlük karı kız tespit timi

  9.
  uludağ sözlük karı kız tespit timi

  Acaba liliith kime çıkacak ?
  13 -4 ... bolivya devlet radyosu
 • yeni şeyler getiriyorum