• korkarım gelecek sefer sizi favlayamayacağım bayım

  6.
  muhtemelen sigarasını şöyle içen bir hanımdır.

  korkarım gelecek sefer sizi favlayamayacağım bayım
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • şeyma subaşı

  545.
  Bana, Peyami safa’nın Yalnızız kitabındaki meral’i hatırlatan kadın. Fazlası var eksiği yok tam bir ahlak viranesi.
  6 ... bolivya devlet radyosu
 • nazi almanyası

  147.
  Savaş boyunca müttefiklerin Sovyetler’e yardım malzemesi, silah ikmali ve kumanya sağladığı biliniyor. Stalin Yalta konferansına boşuna katılmamıştı. Hava koşullarını da eklersek şartlar zaten SSCB Lehine dönüyor. SSCB tek başına yendi gibi bir düşünce ve iddia Kadıköy’de komünist gazete dağıtan part time aktivist işidir en fazla. Ama Almanya’nın hızını ve direncini SSCB kırmıştır. Stalingrad ve kursk’da ağır yenilgiler tattırıp savaş Makinesi Wehrmacht’ın yenilebileceğini herkese göstermiş ve psikolojik üstünlüğü 3.reich’tan almışlardır.

  Fakat dönemi iyi irdelemek gerek, SSCB’in tek olayı tüm insanlarıyla ana karasını yani Rusya anayı kurtarmaktı. Ev ev Çatıştılar. Lyudmila pavlchenko, vasili zayitsev gibi kendi yerel kahramanlarını çıkardılar. Sovyetler rüzgarı arkasına almıştı. Aynı dönem nazi Almanya’sı kuzey Afrika’da ingiltere ve kışkırttığı yerel milisler ile mücadele ediyor. Kuzey Avrupa’da yine ingiltere ile mücadele ediyor ve 1944’de meşhur d-day yaşanıyor ve o tarihten sonra birleşik devletler ile mücadele halinde. Fransa’da vichy hükümetini çoğu yurttaş tanımıyor sürekli milis saldırılar ile pusular ile asker ve mühimmat kaybı yaşıyorlar. Aynı şey çek Cumhuriyetinde de yaşanıyor. Meşhur Prag kasabı Reinhard heydrick böyle bir pusuda indiriliyor. Alman sanayi endüstrisi sürekli müttefik bombardımanı altında, ikmal yolları(tren yolları) milis güçler ve yahudi komitacılar tarafından sekteye uğratılıyor.

  Almanlar Arden ormanlarından manş denizine oradan kuzey Avrupa’ya Atlantik’in ötesine her yerde savaşıyordu. Gestapo Almanya ve Avusturya’da, totenkopf Polonya ve Çek cumhuriyetinde katı ve acımasız şekilde düzeni sağlamaya çalışıyordu. SSCB belirttiğim gibi Rusya anayı savunmaktan başka derdi yoktu ve hava şartları onların yanındaydı (bir asır önce Napolyon’unda mağlup olmasını sağlayan şartlar) Almanlar tüm kıtada savaşıyordu. Ayrıca birleşik devletlerin savaşa geç katılması keyfi değildir, Pasifik’te Alman müttefiği Japon imparatorluğu ile kim mücadele etti yıllarca? Pearl Harbor zaten 1941’de yaşandı.

  Sonuç olarak Sovyetler tarafından değil hemen hemen dünyanın yarısı tarafından oluşturulan müttefik kuvvetler tarafından yenilgiye uğratılmışlardır. Ayrıca Sovyetler petrol için 80 sene işgal ettiği Azerbaycan’ın hesabını versin önce insanlığa.
  6 -2 ... bolivya devlet radyosu
 • mendilimde kırmızım var

  2.
  Şarkı son albümünde(maya) yer alsada yeni kliplendirildiği için ulaştığı kişi sayısı artacak şüphesiz.

  Klibi ile kısa film tadında bir sanat filmi ödülü bile alabilir. adeta sinematografik esintiler sunmakta oldukça başarılı.
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • kitap alıntıları

  3162.
  kitap alıntıları
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • sözlüğe foto atan kıza gecede gelen mesaj sayısı

  25.
  Bir sözlükte kendini paylaşma gereği duymak, saç rengini tipini duyurmak kadar saçma olan mesaj sayısıdır. Sözlükte Kendini paylaşıp sonra erkekler bana mesaj atiyy diye prim kasmaca oynamak garip. Amacın zaten dişiliğin ile popüler olmak değil mi? Öyleyse ne bu tantana kardeşim.
  3 ... bolivya devlet radyosu
 • wheeler dealers

  8.
  Bana Televizyon izleme alışkanlığı kazandıran program. Yaptıkları iş o kadar güzel ve kendini izletiyor ki başından kalkamıyorum. Özellikle yakaladıkları o eski cânım italyan otomobilleri yok mu Harika. Lancia, alfa Romeo hepsi birer eser. En son izledim bölümde 50’lerden kalma bir Citroen hy Van(süt kamyonu) buldular ve bitik araçtı. Saatlerce uğraşıp düzelttiler ve geri kazandırdılar piyasaya. Favori tv programım olmuş durumda.
  wheeler dealers
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • fareler ve insanlar

  57.
  John Steinbeck ile tanıştığım kitaptır. Niyetini, planını paylaştıkça nazar değdiğine inanan insanların özellikle okuması gereken bir kitaptır. Bir niyeti ne kadar çok yayar ve konuşursan olmama ihtimali o kadar çoğalıyor gibi gelmiştir bana da. 19.yy Amerikasını, çiftlikleri ve mücadeleci insanların hayata tutunma çabasını merak edenlerin aradıklarını bulacağı hikaye.
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • rahel tanrıyla hesaplaşıyor

  1.
  Daha önceden Zweig’in musevi mitini anlattığı bir hikaye kitabını okumuştum. Bu kitabı okuma referansım da o olmuştu. Rahel Tanrı’yla hesaplaşıyor’da 3 kısa hikaye daha doğrusu menkıbe anlatılıyor. ilk hikaye olan rahel aynı zamanda kitaba ismini vermekte. Rahel’in evlatları için(hz.yusuf’un annesidir) insanlar için Tanrı’sına yalvardığı yer yer sitem ettiği bir mit menkıbe.
  rahel tanrıyla hesaplaşıyor
  3 ... bolivya devlet radyosu
 • kitap alıntıları

  3095.
  kitap alıntıları
  4 ... bolivya devlet radyosu
 • doğu ekspresinde kompartıman süsleyen insanlar

  37.
  Likör içerek Kars’a gitmek gerçekten atanamamış hipster davranışı olsa gerek.

  Askerliğini Erzurum’da yapmış birisi olarak o dönem görev icabı Kayseri’ye tren ile ikmal yapma durumu oluştu, bende muhafız olarak göreve verildim. furgon’da altımızda battaniye ile güzel bir bahar vakti doğayı seyrede seyrede Erzincan-Sivas-Kayseri rotası üzerinden gidildi. Vadiler, ovalar, eşsiz doğal güzellikleriyle Doğu Anadolu karşılamıştı bizi. Koltuk falan yok furgon yük taşıma vagonudur zaten. Öyle huzur verici bir iç seyahat oldu ki bu benim açımdan epey huzur bulmuştum. Tren seyahatlerini bu sebeple severim çünkü iç hUzuru yakaladığını gördüm.

  Gel gelelim Doğu ekspresi tayfaya buranın sorunu şu; bu arkadaşlar yaptıkları şeyi göstermek için yapıyorlar. Yani içsel seyahat, huzur ya da seyahat arayışı içinde değiller yaptıklarını insanlara gösterme ve bakın ben buraya da gittim demek için yapıyorlar. instagram ve telefonlar olmasa emin olun Doğu ekspresine olan rağbet %75 azalır. Zaten çoğu aynı torna tezgahından çıkmış gibi davranıyorlar. Aynı tip kıyafetler, süslemeler, şarap şişesi vs kağızmana giderken şarap içip macbook resmi paylaşmak garip geliyor yani bana. Her neyse yine de iyi yolculuklar hipster tayfa, Erzurum’dan geçerken burma tel kadayıf sipariş edin kışın iyi gider.
  5 ... bolivya devlet radyosu
 • anın görüntüsü

  32131.
  Mazarbul odası, Lothlorien, Argonath, anduin nehri hepiniz çok özel yerlersiniz.

  anın görüntüsü
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • türk kızının sekse ihtiyaç duymaması

  7.
  Günde 35 kişiden mesaj alınca öyle düşündürmeleri normal. Bu kadar erkek yazınca/yürüyünce ister istemez onlarda aşırı Seçiçi ve umursamaz oluyorlar. Seni niye çeksin? Seninle niye beraber olsun? Diğer 34 kişiden sıyrılmanı sağlayan ne olacak? Bu durum zamanla kadınlarda negatif bir ruh hali yaratıyor ama ve arzulama arzusunu kaybediyorlar. Çünkü bu seçenek bolluğunu zamana bıraktıkları için cinsel ve ruhsal uyarım yaşayamadıkları için köreliyorlar. Doğal olarak seks ya da başka bir şeye ihtiyaç duymuyorlar gibi yaşıyorlar. Bu kadar mutsuz olmalarının büyük bir nedeni bu.

  Genetik mirasları hasebiyle hissettikleri anaç taraflarını evlerine aldıkları evcil hayvanlar ile bastırmaya başlıyorlar. Mutluluğun araçlarını mutluluğun yerine koymaya başladığı gün kaybetti kadınlar, Sürekli olarak yaptıkları şeyleri dışarıya ‘sosyal medya’ gösterme kaygısı içine girmeleri bir örnektir mesela. Modern çağın Türk kadınını getirdiği nokta seks olayının çok ötesinde bir yozlaşma bütünü olmuştur.
  7 ... bolivya devlet radyosu
 • uludağ sözlük karı kız tespit timi

  9.
  uludağ sözlük karı kız tespit timi

  Acaba liliith kime çıkacak ?
  12 -4 ... bolivya devlet radyosu
 • sen kocaman çöllerde

  3.
  Orijinali Özdemir asaf şiiridir. Oradan esinlenerek seslendirilmiştir. Bir nevi balad sayılabilir. Can Ozan ve Sedef bu üçüncü yeniler oluşumundaki sesi iyi olanlardan şarkıyı da güzel söylemişler.
  ... bolivya devlet radyosu
 • yazarların favori karikatürleri

  17.
  yazarların favori karikatürleri
  1 ... bolivya devlet radyosu
 • 80 sf lik zweig okuyup roman okuyorum diye gezmek

  5.
  Beni tanıdılar siz kaçın..

  80 sf lik zweig okuyup roman okuyorum diye gezmek

  Bunu diyen kişi bana Recep ivedik filminde, kütüphane görevlisi kadına ‘mesela hugo hakikaten çok sefilik çekti’ demesi gibi bir cehaleti hatırlattı. Bunlar zaten roman kategorisinde sunulmamış ve değerlendirilmemiştir. (bkz: novella) kaldı ki bir kitabın kalitesini sayfa sayısı belirlemez. Anlatılmak isteneni uzatmadan, yalın anlatım diliyle yazarak da okuyucuya rahatlıkla ulaşılabilir. Keza Çehov’un altıncı koğuşu’nun (68 syf) etkisini bin sayfalık bir kitap veremez.

  Popüler kültür öğesi olması için bir şey diyemem zaman zaman her kitap/yazar böyle aşırı popülerlik kazanabiliyor. Örneğin şimdilerde çürümenin kitabı revaçta Okunuyor. Oysa yılların kitabı, Dönemsel bir durum olsa gerek. ilaveten Zweig, psikolojinin üstadıdır yedirmeyiz.
  6 ... bolivya devlet radyosu
 • starbucks

  1733.
  Yukarıda yazar bahsetmiş zaten, bugün kasada önümdeki müşteri 6,5₺’ya küçük boy filtre kahve aldı. Aslında 6.5₺’ya ne aldığını şöyle anlatayım. Nezih bir ortamda kahve içebilmeyi, işletmenin dayattığı yüksek ses Türkçe pop arabesk müziğe katlanmamayı, temiz WC kullanabilmeyi, kararında çalan arkaplan görece kaliteli bir playliste sahip müziği ara ara dinleyebilmeyi, sürekli masaya Sorti atan bir şey içer misiniz diye tekrarlayan ve içecek/yiyecek bitince gözleri ile ‘hadi kalkın’ der gibi bakan garson/işletmeci tacizi yaşamamayı, bir kahve ile istediği kadar rahat rahat oturabilmeyi satın aldı. Priz, WiFi, çalışma masası vs cabası. Sfarbucks salon iç dizaynı mekana göre değişiyor ama Genel olarak koltuklar/oturma alanları rahat.

  Bugün mahallelerdeki işletmelerde Türk kahvesi 9-10 lira zaten. Kahve fiyatları 13-15’den aşağı değil. Starbucksa yan ürünler(çikolata, sandviç, chessecake) pahalı sayılabilir ama içecekler zaten piyasa ile aynı. Madem aynı paraysa insanlar starbucksın yukarıda yazdığım rahatlığını bırakıp ‘barzo’ işletmecilerin yerlerine neden gitsin ki?
  9 ... bolivya devlet radyosu
 • hangi devirde yaşamak isterdim

  5.
  Başlığı görür görmez aklıma owen Wilson ve midnight in Paris geliverdi. O mükemmel Paris her dönem güzel ve canlı duruyor. Filmde seyirciye sunulan şeylerden biri de bir çok insanın yaşadığı dönemden sıkılıp o takvimin insanı olmadığı düşüncesine kapılması ve başka zamanlara ait olduğu düşüncesi. Bu her dönem yaşanmış. Günümüzde ki insanlar, gece hayatının ve edebiyatın gırla akıp gittiği 1900’lerin ilk çeyreğindeki Paris’i arzularken, o dönem yaşayanlar da 1800’lerin ikinci yarısında yaşamanın daha güzel olacağı fikrinde.

  Hatta Zelda fitzgerald dönemin bunalımından intihar etmeye çalışmıştır. Gerçi ‘önce sevmek istiyorum, sonra yaşarım’ diyen bir kadının yaşama tahammül etmesini beklememek gerek. Her neyse şu an düşündüğümüz, olmak istediğimiz zamanlara gitsek o zaman da bir başka zamana ait olmak ve gitmek isterdik kesinlikle.
  3 ... bolivya devlet radyosu
 • sadakat

  207.
  Kolayca baştan çıkarılanlara göre kendini daha güçlü, daha akıllı ve temiz hissetmek insanlara haz verir. Bu sebeptendir ki sadakat her çağa ve her şeye rağmen günümüze kadar gelebilmiş bir erdemdir.
  2 ... bolivya devlet radyosu
 • yeni şeyler getiriyorum